.

czwartek, 23 listopada 2017

Metale (nie)szlachetne stosowane do wyrobu zegarków

Obecny rynek zegarków oferuje multum modeli, co jest powodem nieustannej pracy producentów nad sprostaniem oczekiwaniom stawianych przez klientów. Z perspektywy osoby, która ma zamiar kupić zegarki jest to wymarzona sytuacja, gdyż ogrom wyboru pozwala na dobranie najbardziej pasującego do nas zegarka - bez znaczenia na jego rodzaj i sposób, w jaki mamy zamiar go wykorzystać. Zróżnicowanie zegarków odzwierciedlone jest również w rodzajach metalu szlachetnych oraz nieszlachetnych i to właśnie na opisaniu ich skupimy się w niniejszym artykule.

Mało popularne złoto
Stosowanie metali szlachetnych do tworzenia kopert uznać można za niszowe rozwiązanie. Ze złota wykonuje się koperty, rzadziej bransolety, ale również można na takie modele trafić. Do wykonania zegarka wykorzystywane jest 14 lub 18 – karatowe złoto. Taki materiał można polerować, dzięki czemu zniweluje się wszystkie mikro rysy. Damskie i męskie zegarki z kopertami ze złota oferuje między innymi marka Atlantic. Znajdziemy je w serii złotych zegarków Atlantic Seagold- https://brylant.net/zegarki-atlantic. Są to piękne, klasyczne modele o tradycyjnym wzornictwie.
Powszechne koperty ze stali
Najbardziej popularny metal wykorzystywany do tworzenia kopert zegarków to stal. Stal nierdzewna ze względu na swoje właściwości jest nazywana również stalą antyalergiczną czy chirurgiczną. Nie tylko nie rdzewieje, ale też nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest to bardzo podatny materiał na obróbkę. Można ją ładnie wypolerować, ale jednocześnie materiał ten będzie odporny na uszkodzenia i zarysowania. Wszystkie te cechy sprawiają, że stal jest wykorzystywana najczęściej.

Tytan i mosiądz
Metale wykorzystywane przy tworzeniu kopert również tworzone są z myślą o alergikach - zegarki z tytanu polecane są osobom mającym problem z alergiami skórnymi. Tytan jest najbardziej antyalergicznym materiałem wykorzystywanym przy tworzeniu czasomierzy - metal ten jest też aż o 40% lżejszy niż stal. Charakteryzuje się ciemniejszym i bardziej matowym kolorem. Jednak to stal jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż tytan. Modele wykonane z tego materiału znajdziemy między innymi w ofercie marki Citizen. Są to antyalergiczne zegarki tytanowe z serii Citzien Titanium oraz wyjątkowo lekkie zegarki Citizen Super Titanium. Inną marką oferującą modele zegarków dla osób podatnych na alergie jest Tissot ze swoją kolekcją tytanowych zegarków Tissot Titanum. Co do mosiądzu - nazywanego również brassem - to bardzo lekki materiał wykonany z połączenia stopów miedzi i cynku. Materiał ten ma charakterystyczny kolor. Ma jednak jedną wadę - powodować może uczulenie. Mimo tego, zalety tego materiału przemawiają do producentów czasomierzy, a najlepszym przykładem na to są zegarki Lorus - koperty modeli tej marki w wielu przypadkach wykonane są właśnie z mosiądzu.
Inne
Spośród innych materiałów wyróżnić należy tworzywo sztuczne oraz ceramikę. Tworzywo sztuczne, czyli plastik, to materiał powszechnie używany przy produkcji zegarków. Można z niego wykonać zarówno koperty, jak i paski. Plastik cechuje się umiarkowanym czasem trwałości. Jest materiałem całkowicie antyalergicznym. Tworzywo sztuczne można wypolerować, aby pozbyć się drobnych rysek. Zegarki wykonane z tworzywa sztucznego zwykle mają bardzo przystępne ceny. Co do ceramiki - jest to kruchy materiał, ale jednocześnie bardzo twardy i zimny. Ceramika nie uczula i nie wchodzi w reakcje z ludzką skórą. Materiał ten nie podlega też korozji. Najczęściej ceramika jest wykorzystywana jako element ozdobny w zegarku, choć zdarzają się też modele wykonane w całości z ceramiki mające tylko stalowy dekiel.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz